Logopeda
Chciałam podziękować za miniony rok zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Zachęcam do dalszych zabaw językowych podczas wakacji. Myślę, że materiał, który udostępniałam wystarczy by podczas wspólnej zabawy utrwalać prawidłową wymowę.
Dzisiaj kilka historyjek z ćwiczeniami buzi i języka, które warto wykonywać regularnie, aby usprawniać aparat mowy dziecka.
Dzisiaj kilka historyjek, część z nich doskonale znanych dzieciom. Proszę ćwiczyć z dziećmi opowiadanie, odpowiadanie na pytania, zadawanie pytań do historyjek, układanie właściwej kolejności zdarzeń. Wszystko to wzbogaca i rozwija język dziecka. Zachęcam też do kolorowania czy wycinania obrazków, ćwicząc w ten sposób motorykę małą.
Dzisiaj trochę zabaw językowych: zagadek, historyjek, zadań na spostrzegawczość – wszystkie one doskonale rozwijają mowę.
Zachęcam do wspólnego czytania z dzieckiem, które dzięki dopowiadaniu słów będzie ćwiczyło prawidłową artykulację. Proszę nie zapominać o regularnych ćwiczeniach buzi i języka.
Na dzisiaj do samodzielnego wykonania kostka do gry z ćwiczeniami buzi i języka oraz materiały do ćwiczeń, doskonalące analizę słuchową.
Dzisiaj pozostajemy w tematyce gier, ale tym razem gra do samodzielnego wykonania. Udostępniam planszę, kostkę oraz kartę z instrukcją, która jest jednym z pomysłów na grę. Można wymyślić własną. Jeśli chodzi o materiał językowy do gry, wykorzystujemy wyrazy z kart pracy udostępnianych wcześniej.
Dzisiaj ćwiczenia buzi i języka z w historyjkach o sówkach oraz trochę gier logopedycznych na miłe spędzenie czasu.
Dzisiaj karty z serii logopedyczne opowiastki. Możliwości jest wiele – powtarzanie pojedynczych wyrazów, ćwiczenie w układaniu zdań, wymyślanie historyjek, ćwiczenia motoryki małej (kolorowanie, wycinanie poszczególnych elementów). Miłej zabawy!
Dzisiaj karty z pewną historyjką do wykorzystania podczas zabawy. Zachęcam do układania historyjek czy innych zabaw, przy użyciu tych kart. Wszystko zależy od Państwa i dzieci inwencji. Każde tego typu ćwicznie rozwija mowę i wzbogaca słownictwo dziecka, więc myślę, że warto.
Na najbliższy tydzień trochę wierszyków logopedycznych. Zachęcam do ćwiczeń.
Dzisiaj porcja materiałów do utrwalania głosek syczących, ciszących i szumiących oraz głosek r, k,g i l. Zachęcam do zabaw językowych.
Nie zapominając o przedszkolakach, przekazuję parę ćwiczeń logopedycznych. Są to przede wszystkim ćwiczenia buzi i języka, ponieważ tylko dzięki sprawnemu aparatowi mowa dzieci jest prawidłowa.
W przyszłym tygodniu na stronie przedszkola znajdziecie Państwo ćwiczenia dla poszczególnych głosek.
Zachęcam do zabaw językowych w domu.
Magdalen Lipus, logopeda